Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Bistro je sice Proti Proudu, ale Křižík by měl z jeho interiéru radost

Jak spojit dům ze 30. let 20. století s bistrem, jež bude mít svoje kouzlo? Zcela prostě. Svěříte realizaci zapálenému týmu architektů, kteří přijdou s myšlenkou i jejím řešením. To vše v esteticky zdařilé reminiscenci na téma karlínské osobnosti z oboru elektrotechniky, Františka Křižíka.
Foto: BoysPlayNice
Mezi mnou a Edisonem je veliký rozdíl, Edison má za sebou společnost, vydával akcie, které šly nahoru, měl-li úspěch, když ne, stoupaly akcie petrolejářské, a to bylo dohromady svázáno. Edison měl za sebou peníze, laboratoře, pomůcky a pomocníky.
František Křižík

Co může mít společného František Křižík se současným bistrem?

Neodbytný sen majitelů bylo moderní bistro, ale moderní bistro, které tepe životem s možností snídaně, oběda, večeře, skvělé kávy, vína, ale i zákusků. To vše v esteticky zdařilé reminiscenci na téma karlínské osobnosti z oboru elektrotechniky, Františka Křižíka. Jak spojit dům ze 30. let 20. století s bistrem, jež bude mít svoje kouzlo? No, zcela prostě. Svěříte realizaci zapálenému týmu architektů, kteří přijdou s myšlenkou i jejím finálním řešením. Vypadá to snadně. Pokud se trefíte, pak to snadné skutečně je. Bílé stěny, židle značky TON, masívní dřevěné stoly na míru, podnože a železné pláty z masívní oceli s původní patinou. Bistru vévodí barový pult s masívní dřevěnou deskou. Úmyslně odhalené spojení osvětlení stolů a jejich propojení s obsluhou, přiznané vypínače, spoje i světla jsou vysmeknutou poklonou Františku Křižíkovi a zároveň symbolizují propojení stolů, potažmo hostů s obsluhou.

Vše je nádherně hravé, s nápadem, který dává místu příběh. Je to příjemné posezení, na které jen tak nezapomenete. Proti původním prostorám s nevkusně červenými stěnami a nedostatkem světla je tohle řešení vzdušné, esteticky zdařilé a má svůj vlastní příběh. Místo plní sen majitelům i návštěvníkům, plní si své poslání a má taky svoje kouzlo. Co víc si přát? Pokud schází ještě něco, obraťte se, prosím, na obsluhu bistra Proti proudu.  

Detaily osvětlení s rozvody Foto: BoysPlayNice

Architektonickovýtvarné řešení a ideový záměr projektu

Proud a spojení jsou hlavní motivy interiéru bistra Proti proudu v pražském Karlíně. Inspirace karlínským inovátorem v oblasti elektrotechniky – Františkem Křižíkem – se prolnula s myšlenkou propojení skrze dobrou kávu a skvělé jídlo.

Hlavní barovou stěnou z bílé překližky s perforací je vytvořen rastr, na který jsou navázány veškeré prvky na stěně, od vodicích terčů drátů po roli popsanou v každodenním menu.

Síť drátů rozbíhající se od spínačů za pultem ke světlům nad stoly zviditelňuje propojení mezi obsluhou a hosty.
Světla jsou ovládána jednotlivě, rozmístění spínačů v rastru stěny za pultem přepisuje rozmístění světel v prostoru. Světla se rozsvěcují a zhasínají s přicházejícími a odcházejícími hosty, s každým otevřením vstupních dveří se tak bistro trochu rozproudí.

Textura překližky je tlumeným odrazem vzoru kamenné podlahy, stejně tak dubová deska pultu a jednotlivých stolů. Ocelovým prvkům je ponechán charakter surového černého železa. Výjimkou je jen rezavý pult s mottem, které rez neohrozí – IN COFFEE WE TRUST.

Doplňující informace

Studio Mimosa Architects
Umístění projektu Březinova 22/471, Praha 8 – Karlín
Země projektu Česká republika
Rok projektu 2014
Rok dokončení 2015
Klient Karolina Konečná, David Konečný

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Interiér

Byt Krausových v Plzni od Adolfa Loose. Zdroj: PhDr. Eliška Zlatohlávková, PhD.

Protiklady a paralely v tvorbě Adolfa Loose a Le Corbusiera – 2. díl

Asi jen těžko bychom hledali jiné dvě osobnosti, které doslova formovaly podobu moderní architektury. Na rozdíl od Adolfa Loose byla pro Le Corbusiera architektura skutečným uměním, které mnohdy posouval na hranu abstrakce. A názor na to, zda má architektura sloužit jen svému účelu či přinášet povznášející pocity…

Foto: Matej Hakár

Jednopodlažní minimalistický rodinný dům z pohledového betonu

Pohodlný jednopodlažní minimalistický rodinný dům z pohledového betonu, který je oproti úrovni ulice na celou svoji výšku zasazený do okolního terénu. Přízemní dispozice se volně prolíná, svou částečnou otevřeností a grandiózním prosklením, se zahradou i okolní krajinou.

Foto: Ruben Beilby

Působivý vikýř s komínem do rodinného domu přivádí světlo

Když se řekne komínový efekt, nemusí být nutně řeč jen o fyzikálním jevu. Dokládá to zajímavě řešený rodinný dům, který vyrostl u našich německých sousedů. I když respektuje všechny náležitosti a přidržuje se měřítek okolní zástavby, vyniká velmi svérázným protaženým štítem. S vikýřem –…

REKLAMA