REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Nedestruktivní a spolehlivé měření vlhkosti stavebních materiálů

Měření vlhkosti stavebních materiálů je často tzv. diagnostickým oříškem. Přístroje jsou vždy závislé na konkrétním materiálu, zasolení a dalších vlivech, které mají vysoký dopad na naměřené výsledky.
Nedestruktivní a spolehlivé měření vlhkosti stavebních materiálů

Klasické vlhkoměry ve stavebnictví pracují na principu měření elektrických vlastností, jako jsou elektrický odpor nebo permitivita (měření kapacity mezi elektrodami). Tyto veličiny jsou sice velmi závislé na obsažené vlhkosti, ale také na konkrétním složení daného materiálu. Proto jsou v přístrojích na výběr různé stavební materiály.

Co však není možné ovlivnit a zohlednit u tohoto typu měřicích přístrojů je zasolení. Soli se do stavební konstrukce dostávají zpravidla vzlínáním vody, která tyto soli obsahuje a její následné odpařování z povrchu. Soli však v materiálu zůstávají. Další nevýhodou klasických vlhkoměrů je, že měření vlhkosti je zde možné detekovat pouze do malé hloubky, typicky několika centimetrů. Vlhkost se však může v různých hloubkách lišit.

Řešením této problematiky je využití jiného principu měření. Mikrovlnné vlhkoměry MOIST jsou naladěny na rezonanční kmitočet vody. Vlhkoměr vysílá do měřeného materiálu rádiové vlny na mikrovlnném kmitočtu. Podle obsažené vlhkosti dochází k odrazu těchto rádiových vln. Vlhkostní sondy se liší podle konstrukce antény, čímž jsou také dány různé možnosti hloubky měření. Sondy měří do hloubky až 40 cm. Pro srovnávací měření až do 80 cm.

Zobrazení vlhkostních map

Přístroje MOIST obsahují strukturovanou paměť s možností snadného vytvoření vlhkostní mapy. Nejprve je vertikálně a horizontálně zadán počet bodů. Následně se velice rychle přikládá sonda a poté se stiskne tlačítko pro zaznamenání hodnoty. Pokud jsou vytvořeny dvě vlhkostní mapy pro různé hloubky, je možné je porovnat, zda je vlhkost způsobena kondenzací z interiéru nebo zda voda prosakuje z exteriéru.

Vlhkost do hloubky 3 cmVlhkost do hloubky 30 cm

Jak je z obou vlhkostních map patrné, voda se do konstrukce dostává v ploše zdi, což může být způsobeno například vysokou vlhkostí vzduchu v místnosti a její kondenzací na stěně při chladném venkovním počasí.

Vlhkost do hloubky 3 cmVlhkost do hloubky 30 cm

Z těchto vlhkostních map vyplývá, že se voda do konstrukce dostává z vnější strany zdi.

MOIST 210

Mikrovlnný vlhkoměr materiálů MOIST 210 je unikátním přístrojem pro nedestruktivní měření vlhkosti materiálů do hloubky až 80 cm. Díky tomuto přístroji je možné snadno měřit vlhkost způsobenou špatnou izolací proti vlhkosti, vzlínáním, zatečením, prasklými rozvody vody, dlouhodobou kondenzací na povrchu a podobně.

Díky vyhodnocovacímu softwaru a zaznamenání sítě bodů je možné v počítači vytvořit vlhkostní mapu. Paměť přístroje má kapacitu 2.000 naměřených hodnot. Přístroj a sondy vysílají mikrovlnné záření do měřeného materiálu. Voda obsažená v materiálu má vysoký útlum tohoto rádiového záření a tím je možné velice přesně měřit jeho vlhkost.

Použitelné pro tyto materiály:

  • Dřevo
  • Stavební materiály, stěny
  • Anhydridové nebo betonové podlahy
  • Beton (specifické kalibrace)
  • Izolační materiály
  • Jiné materiály dle zákaznické specifikace

Rozsah měření: 0% až 400% (suchý základ), 0% až 80% (mokrý základ)

Mokrý základ znamená: obsah vody [%] = (mm-ms) × 100/mm

Suchý základ znamená: obsah vody [%] = (mm-ms) × 100/ms

mm – Hmotnost mokrého vzorku materiálu

ms – Hmotnost suchého vzorku materiálu

MOIST 350B

Mikrovlnný vlhkoměr materiálů MOIST 350 je unikátním přístrojem pro nedestruktivní měření vlhkosti materiálů do hloubky až 80 cm. Díky tomuto přístroji je možné snadno měřit vlhkost způsobenou špatnou izolací proti vlhkosti, vzlínáním, zatečením, prasklými rozvody vody, dlouhodobou kondenzací na povrchu a podobně.

Díky vyhodnocovacímu softwaru a zaznamenání sítě bodů je možné v počítači vytvořit vlhkostní mapu. Paměť přístroje je 1 000 000 naměřených hodnot a 1 000 datových polí.

Přístroj a sondy vysílají mikrovlnné záření do měřeného materiálu. Voda obsažená v materiálu má vysoký útlum tohoto rádiového záření a tím je možné velice přesně měřit jeho vlhkost. Díky grafickému displeji je možné zobrazit rozložení vlhkosti materiálu přímo v přístroji.

Použitelné pro tyto materiály:

  • Stavební materiály, zdivo, dřevo, anhydrit
  • Cementový potěr, izolační materiály
  • Kalibrace podle listu WTA
  • Jiné materiály na míru
  • Izolační materiály
  • Jiné materiály dle zákaznické specifikace

Rozsah měření: 0% až 400% (suchý základ), 0% až 80% (mokrý základ)

Mokrý základ znamená: obsah vody [%] = (mm-ms) × 100/mm

Suchý základ znamená: obsah vody [%] = (mm-ms) × 100/ms

mm – Hmotnost mokrého vzorku materiálu

ms – Hmotnost suchého vzorku materiálu

Obsah dodávky:

Základní ústředna MOIST 350, podsvětlený grafický display, USB interface, sonda MOIST R1M V2 do hloubky 3 cm, sonda MOIST PM V2 do hloubky 30 cm, akumulátor, napájecí zdroj, kufr.

TESTO, s. r. o.

logo
Jinonická 80
158 00 Praha 5

telefon: 222 266 700, fax: 222 266 748
e-mail: info@testo.cz

web: www.testo.com/cz-CZ

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Stavba

Foto: Studio Flusser

ATLAS je prostor, kde můžete být doma, i když tu nebydlíte

ATLAS je prostor, kde můžete být na chvíli „doma“, byť zde přímo nebydlíte a nežijete. Posedíte, počtete, zasníte se, zacvičíte si jógu, zahrajete si na hudební nástroj, pohrajete si, mlčky posedíte při kávě, nebo třeba obdivujete umění, jež se zde mění v čase. Děláte to, co prostě zrovna chcete.

Stavba - zdroj: fotolia

Experti: Užití AI ve stavebnictví je v počátcích, vhodná je pro státní správu

Využívání umělé inteligence (AI) ve stavebnictví je v České republice zatím v počáteční fázi. Kromě užití v jazykových modelech, tedy ve vytváření textů a slov, by technologii bylo možné použít například jako součást robotické výstavby. Největší přínos umělé inteligence ve stavebnictví může být v generativním…

Zdroj: AdobeStock – Asd

Nový stavební zákon: Kdo může provádět stavbu a jak na kolaudaci stavby?

Stavbu vám stavební úřad povolil a čeká vás samotné provedení stavby a její kolaudace. Čtěte, jak celý proces probíhá podle zákona č. 283/2021 Sb. Stavbu zpravidla může provádět jen stavební podnikatel, tj. osoba oprávněná k provádění stavebních nebo montážních prací podle živnostenského…

Zdroj: STUDIO PEER

Nové lávky v sídlišti Petržalka obyvatelům usnadní a zkvalitní život

Brněnské architektonické studio Peer navrhlo nové lávky na bratislavském sídlišti Petržalka. Cílem je propojit slepé rameno Dunaje s novými MHD zastávkami, které na sídlišti přibydou. Lávky by měly zároveň přispět k tomu, aby se z této lokality stala oblíbená rekreační zóna.

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA