REKLAMA
S námi stavíte na informacích

Kdo bude vyrábět cihly? Bakterie!

Severokarolínská společnost BioMason zahájila výrobu speciálních cihel, které ke svému vzniku nepotřebují ošetření teplem, a vlastně ani cihlářskou hlínu. Od začátku do konce se totiž o jejich výrobu starají bakterie.
cihly vyrobené bakteriemi

Z hlediska produkce globálních emisí oxidu uhličitého se stavební průmysl řadí na přední místa, předbíhá veškerý provoz automobilů a zdatně konkuruje tepelným elektrárnám. Z ekologické bilance stavebnictví vychází nejhůře beton (40 % emisí spojených se stavební činností), ale stranou nestojí ani výroba cihel s osmi procenty. Důvod? Tradiční výroba pálených cihel totiž vyžaduje minimálně dvoudenní teploty okolo 1000 °C, což je nesmírně energeticky náročné. Obejít tento proces se nyní pokouší lidé z BioMason.

S pomocí metabolismu pečlivě vyselektovaných druhů bakterií se jim podařilo začít zpracovávat obyčejný písek do podoby pevné stavební hmoty. Vybrané bakterie si počínají podobně jako mořské korály, které milimetr po milimetru každý rok budují svůj křehký svět. Jen ty z BioMason pracují o poznání rychleji. K cihle se z písku dopracujete za čtyři dny, aniž by bylo zapotřebí cokoliv pálit v peci. Výsledná cihla si navíc v pevnosti s originálem nezadá, a může být využita ve všech dostupných typech konstrukcí.

Není v tom žádné kouzlo,“ říká Ginger Krieg Dosierová, která za projektem BioMason stojí. „Bakterie se uvnitř předchystané formy začnou kvůli obraně před podmínkami vnějšího světa samy obalovat pískovými zrnky, a utvářet pevný povrch.“ Bio-cihly by měly být komerčně dostupné v roce 2017.

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Průhledné dřevo vytvořili ve Švédsku. Nahradí sklo?

Průhledné dřevo vytvořili ve Švédsku. Nahradí sklo?

Dřevo je bezpochyby úžasným materiálem: je relativně levné dostupné, z principu obnovitelné a má široké využití. Švédský Královský Institut technologie (KTH) se přesto rozhodl aplikovatelnost dřeva ...

Partner rubriky

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Články na TZB-info.cz

Stav připravované novely stavebního zákona

Novela zákona č. 183/2006 Sb., o územním řízení a stavebním řádu (stavebního zákona), kterou připravuje ...

Krok za krokem: Imitace obkladu z cihel pomocí kreativních omítek Cemix

Výrobce LB Cemix uvedl na trh novou řadu kreativních omítek MAGIC DECOR. Je určena pro vytváření kreativních, ...

Tepelně tvrzené sklo, jeho parametry a využití

Oproti běžnému sklu má sklo tepelně tvrzené 5× vyšší odolnost proti bočnímu nárazu, 3× vyšší pevnost v ...

estav.cz v žebříčku návštěvnosti TOPlist