REKLAMA
S námi stavíte na informacích

Důstojné bydlení i pro "nedůstojníky" - byty pro single vojáky

Britská armáda, respektive tamní Ministerstvo obrany, dokončilo po dlouhých dvanácti letech rozsáhlý projekt výstavby, rekonstrukcí a renovací bytových objektů, určených pro armádní zaměstnance. Komplexní záměr nazvaný zkráceně SLAM (Single-living Acommodation Modernisation), který se rozpadal do 121 dílčích projektů, přišel daňové poplatníky na neuvěřitelných 1,2 miliardy liber.
Důstojné bydlení i pro "nedůstojníky" - byty pro single vojáky

Kde hledat nejpočetnější organizovanou skupinu „singles“, tedy osob žijících sólo, ve Velké Británii? Z logiky věci vyplývá, že v armádě. I když zase tak neočekávané to není. Počet zaměstnanců armády Jejího veličenstva jde do desetitisíců, a lidé pracující na pevný úvazek coby vojenští profesionálové, ať už zaměstnanci ministerstva, vojáci různých přičlenění, školitelé a instruktoři, prostě nemají na zakládání rodiny čas. Jejich bytová situace ale nebyla právě radostná, a neshodovala se s „důstojenstvím“ služby vlasti. V roce proto 2003 přistoupilo britské Ministerstvo obrany na rozsáhlý projekt SLAM, který měl nahradit polo-kasárenská ubytovací zařízení a svobodárny něčím, za co se nemusí vojáci stydět.

V mnoha ohledech se jedná o nejrozsáhlejší a nejnákladnější projekt modernizace bydlení ve Velké Británii. Na jeho realizaci se podílelo přes 150 architektů (včetně čerstvých absolventů prestižních univerzit), a v rámci 121 dílčích projektů se dotkl celkem 52 lokací, od Skotska po Cornwall. Ve výsledku vznikla kapacita k ubytování 22 000 armádních osob v jednomístných bytech, v rámci částečně socializovaných obytných komplexů. Británie totiž nemá na rozdíl od USA tradici výstavby „zelených městeček“ kolem velkých základen, a tak zadavatelé kladli velký důraz na částečné zapojení vojenských osob do normálního života.

Součástí projektu SLAM se stala například nová „svobodárna“ v areálu Alexandrových kasáren (v zásadě obří apartmánový hotel s kapacitou 1628 míst) za 62 milionů liber, pět dílčích projektů u základny letectva v Nortonu (celkem 16 obytných bloků za 77 milionů liber) nebo trojpatrové modulární domky se sdíleným zázemím v Chicksands a Cattericku. Na dvanácti lokalitách, včetně historických areálů ve Woolwich Barracks a Hounslow, prošly objekty rozsáhlou renovací, na zbývajících 40 lokalitách bylo vybudováno dohromady 319 nových obytných bloků.

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Kouzla s prostorem v minibytě

Kouzla s prostorem v minibytě

Originální bydlení lze vytvořit i na ploše 29 m². Příkladem je důmyslné řešení ateliéru 3xA, které umožnilo proměnit stísněný byt v polské Vratislavi v komfortní domov pro dva.

Partner rubriky

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Články na TZB-info.cz

Vyberte si Váš pasivní dům z největšího katalogu pasivních domů

Pokud toužíte po bydlení s komfortním vnitřním prostředím a s minimálními náklady na provoz domu, je řešením volba ...

Novinky Inoutic: o 20 kg lehčí vstupní dveře a nové zdvižně posuvné dveře

Nové možnosti představují až o 20 kg lehčí vstupní dveře Rovex ze skleněných vláken a zdvižně posuvné dveře se ...

Světlovody: Tipy odborníků ze společnosti VELUX (V)

Zajímá vás, zda se neztratí světlo při průchodu světlovodem, jaká je jeho maximální délka nebo ve kterých ...

estav.cz v žebříčku návštěvnosti TOPlist