REKLAMA
S námi stavíte na informacích

Proč dřevo v exteriéru šediví?

Neexistuje mnoho materiálů, které by měly tak široké uplatnění jako dřevo. Díky svým nesporným výhodám našlo své uplatnění téměř ve všech kulturách a ve všech obdobích vývoje lidské společnosti. Může za to zejména jeho široká dostupnost, snadná opracovatelnost, příznivý poměr hustoty a pevnosti a v neposlední řadě i velmi příjemný estetický vzhled.
Proč dřevo v exteriéru šediví?

Hojně se využívá jak v interiéru, tak i v exteriéru (Obr. 1). Příkladem mohou být celodřevěné stavby a konstrukce nebo jejich části, zahradní nábytek, altánky, terasy, pergoly, ploty, dřevěná obložení, dětská hřiště atd.

Obr. 1 Dřevěné stavby a konstrukce

V interiéru je dřevo vystaveno zejména vlivům způsobeným aktivitou člověka. V exteriéru je mnohem výraznější vliv jiných degradačních činitelů, obzvláště povětrnosti a různých druhů škůdců z řad dřevokazných hub a hmyzu. Zvláště atak dřevokazných hub může být pro nesprávně uložené a neošetřené dřevo naprosto zničující (Obr. 2).

A
B

Obr. 2 Poškození dřeva dřevokaznou houbou (A) a hmyzem (B)

Vůči biotickým škůdcům může být ve většině případů dostačujícím, i když ne nejlevnějším řešením, využití druhů dřeva s vysokou přirozenou trvanlivostí. Jedná se o různé exotické dřeviny a z běžně vyskytujících se domácích dřevin například dub, akát, případně modřín jako zástupce jehličnatých dřevin. Dalším možným řešením je využití dřeva chemicky ošetřeného nebo modifikovaného (např. tepelně, acetylací apod.).

Trvanlivé neznamená beze změn

Všeobecně ne zcela známým faktem však je, že i dřeviny s vysokou přirozenou trvanlivostí vůči biotickým škůdcům jsou v exteriérové aplikaci trvale poškozovány vlivy povětrnosti v podobném rozsahu jako dřeviny netrvanlivé. Degradace povrchové viditelné vrstvy (do hloubky několika mm) způsobují atmosférické činitele a to hlavně sluneční záření, déšť a vlhkost obsažená ve vzduchu, emise a prachové částice unášené větrem. Sluneční záření a v největší míře jeho UV složka způsobuje chemický rozklad složek dřeva ovlivňujících jeho barvu a odstín – ligninu a extraktivních látek. Ty jsou pak následně vyplavovány srážkovou vodou a do „odbarveného“ dřeva s jeho pórovitou mikroskopickou strukturou se usazují prachové částice a nečistoty z emisí. V některých případech může změnu barvy způsobit růst mikroskopických hub (plísní a dřevozbarvujících hub). Výsledkem je viditelný šedivý odstín dřeva vystaveného v exteriéru (Obr. 3).

Obr. 3 Zbarvení dřeva v exteriéru

Na Fakultě lesnické a dřevařské České zemědělské univerzity v Praze probíhá testování několika druhů v ČR pěstovaných dřevin z pohledu jejich barevných změn v exteriéru. Zástupci jehličnatých testovaných dřevin jsou smrk, borovice, modřín a douglaska (Obr. 4). U všech těchto dřevin jsou viditelné výrazné barevné změny v poměrně krátké době.

Obr. 4 Barevné změny jehličnatých dřevin v průběhu 12 měsíců v exteriéru.

Výhodou trvanlivějších dřevin jako je modřín, douglaska nebo borovice je zvýšená odolnost vůči dřevokazným a dřevozbarvujícím houbám, plísním a případně hmyzu. To se však ve všech případech týká, stejně jako u listnatých dřevin, pouze jádrové části, bělová není nikdy odolná. U naší nejvyužívanější dřeviny, smrku, nastává zvýšené riziko napadení biotickými škůdci zvláště v případě, pokud je výrobek vystaven srážkové vodě – tj. bez ochrany střechou či přístřeškem – a v kontaktu se zemí s trvale zvýšenou vlhkostí. V těchto případech je napadení nevyhnutné.

Zástupci testovaných listnatých dřevin jsou dub, akát, javor, olše a topol. U všech uvedených druhů dřeva jsou opět viditelné výrazné barevné změny (Obr. 5).

Obr. 5 Barevné změny listnatých dřevin v průběhu 12 měsíců v exteriéru.

U trvanlivějšího dubu a akátu je ještě výrazněji snížené riziko biotického poškození než u jehličnatých dřevin. Naopak u méně trvanlivých druhů (javor, olše, topol) jsou viditelné skvrny a fleky způsobené výskytem plísní, které indikují možný nástup mnohem nebezpečnějších dřevokazných hub.

Povrchové změny nemusí znamenat ohrožení konstrukce

Hloubka barevných změn dosahuje i po víceleté exteriérové expozici pouze několika mm a u většiny stavebních prvků a konstrukcí je možné její odbroušení. Mnohem nebezpečnější může být výskyt trhlin zasahujících do hloubky a změny tvaru jako kroucení a borcení způsobené vlivem sesychání a bobtnání dřeva vystaveného změnám vlhkosti.

Jak je možné dřevo chránit před barevnými změnami v exteriéru? Nejdůležitější a nejpoužívanější metoda je aplikace vhodné povrchové úpravy, dále použití správných konstrukčních řešení, které dokáží výrazně ovlivnit intenzitu působení povětrnosti. V západní Evropě se stále více rozšiřuje trend brát barevné změny dřeva (šedivění v exteriéru) jako přirozený proces. Je však důležité zdůraznit, že tento trend je vhodný pouze pro trvanlivější druhy dřeva, u kterých nehrozí poškození dřevokaznými houbami při zvýšené vlhkosti.

Ing. Miloš Pánek, Ph.D.

Ochraně dřeva se věnuje od roku 2003, nejdříve na DF TU ve Zvolenu, od roku 2014 jako odborný asistent na Fakultě lesnické s dřevařské ČZU v Praze.

Ing. Eliška Oberhofnerová

Po ukončení magisterského studia na Fakultě lesnické a dřevařské ČZU v Praze dále pokračuje na doktorském stupni, kde se zaměřuje na povrchové úpravy dřeva v exteriéru.

Ing. Kamil Trgala, Ph.D.

Působí jako odborný asistent na Fakultě lesnické a dřevařské ČZU v Praze, kde se zaměřuje na problematiku dřevostaveb a jejich správného konstrukčního provedení.

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

„Umělé dřevo“ je odolné vůči vlhku i ohni

„Umělé dřevo“ je odolné vůči vlhku i ohni

Dřevo je nepochybně zajímavý stavební materiál a rádi ho mají i návrháři interiérů, ale jeho využití v jednotlivých místnostech má své limity. Například problematické je použití dřeva v koupelně nebo ...

Dřevo - tradiční materiál v moderním interiéru

Dřevo - tradiční materiál v moderním interiéru

Dřevo dodá interiéru barvu, teplo a snadno vyváží strohost materiálů jako je nerez, pohledový beton, stěrka či sklo. Dřevo lze využít na nábytku, pro obložení stěn, na výrobu příček. Moderní ...

Jak postupovat při opravě povrchové úpravy oken

Jak postupovat při opravě povrchové úpravy oken

K opravě oken a dveří přistupujeme v době, kdy jsou tato již dávno funkční součástí stavebního díla. Je tedy logické, že technologii stříkání používanou při výrobě nových oken nelze uplatnit, protože ...

Partner rubriky

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Články na TZB-info.cz

Vyberte si Váš pasivní dům z největšího katalogu pasivních domů

Pokud toužíte po bydlení s komfortním vnitřním prostředím a s minimálními náklady na provoz domu, je řešením volba ...

Novinky Inoutic: o 20 kg lehčí vstupní dveře a nové zdvižně posuvné dveře

Nové možnosti představují až o 20 kg lehčí vstupní dveře Rovex ze skleněných vláken a zdvižně posuvné dveře se ...

Světlovody: Tipy odborníků ze společnosti VELUX (V)

Zajímá vás, zda se neztratí světlo při průchodu světlovodem, jaká je jeho maximální délka nebo ve kterých ...

estav.cz v žebříčku návštěvnosti TOPlist