REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Úklid jako špatně placená profese? LidskáSíla.cz to vyvrací

Uklízecí práce mají pověst špatně placeného zaměstnání. A to podle aktuálních čísel Informačního systému o průměrném výdělku (ISPV) dokonce i v Praze. Rozdíl mezi nejvyšší a nejnižší hrubou měsíční mzdou uklízeček a uklízečů je pouhých 3000 korun. Přesto existuje výjimka. Český start-up LidskáSíla.cz Roberta Vojáčka a Michaely Somolové působící zatím v hlavním městě a zaměřující se na úklid domácností nabízí dámám až 110 korun na hodinu.
Úklid jako špatně placená profese? LidskáSíla.cz to vyvrací

Ačkoli Praha patří mezi město s nejvyššími mzdami, podle aktuálních veřejně dostupných statistických výsledků Informačního systému o průměrném výdělku (ISPV) si vydělají více uklízečky v Jihočeském kraji. Měsíčně si přijdou na 13303 Kč oproti 12138 Kč v hlavním městě. Nejnižší mzdu mají v Moravskoslezském kraji, a to 10320 Kč. LidskáSíla.cz se tento negativní trend snaží zvrátit.

„Nechceme být novodobými otrokáři. Čekáme kvalitně odvedenou práci, ale nabízíme za ni odměnu, která je na české poměry opravdu nadprůměrná. Naše dámy na úklid dostávají 110 Kč za hodinu,“ uvádí Robert Vojáček, zakladatel LidskáSíla.cz. Průměrná mzda je přitom mezi 55 a 85 korunami. K lepší kultuře tohoto povolání pomáhá i samotný název pozice. „Ženy, které uklízí, si zaslouží respekt nás i zákazníků, proto jsme se rozhodli nepoužívat slovo uklízečka a mnohem raději je oslovujeme jako dámy na úklid,“ dodává Michaela Somolová, zakladatelka a provozní ředitelka LidskéSíly.

Podle Českého statistického úřadu je střední hodnota všech hrubých mezd v České republice 22 230, tedy téměř dvojnásobek toho, kolik si může vydělat uklízeč či uklízečka v Moravskoslezském kraji. Nejvyšší mzdu v tomto oboru nabízí Jihočeský kraj, který se pohybuje okolo 13 tisíc korun měsíčně. Přestože obecně lze říci, že pro práci uklízečky či uklízeče není třeba žádného formálního vzdělání a k zaučení není potřeba mnoho času, předpoklady k tomuto povolání nemá každý.

„Od začátku se můžeme pochlubit exponenciálním růstem. A popravdě bychom mohli růst ještě výrazněji, ale dbáme na pečlivé naučení našich dam a to není záležitost na pár minut,“ vysvětluje Michaela Somolová. První úklid je „testovací“ pro obě strany – zájemkyně ukážou, co umí a pokud splní kvalitativní požadavky LidskéSíly, může se těšit na zajištění nových klientů. Na zaučení a následnou kvalitu dohlíží trenér Mirek Pokora, který má s úklidem více než dvacet let zkušeností. Jeho pomoc si chválí i samotné dámy, pro které je oporou v případě potřeby.

Kdo stojí za úspěchem?

Část LidskéSíly tvoří její zakladatelé: Robert Vojáček pracoval s několika úspěšnými start-upy, například taxi aplikací Liftago. Motivací pro založení služby na úklid domácností pro něj byl především odjezd jeho partnerky Michaely do zahraničí a potřeba uklidit domácnost bez přílišné námahy. Špatné zkušenosti s úklidovými agenturami ho přivedly k nápadu zaplnit díru na trhu. Přátelský a lidský tón všemu dodává Michaela Somolová, která má na starosti provoz i nabírání nových zaměstnanců. Třetím zakladatelem je Šimon Podlipský, který zajišťuje veškeré technické zázemí.

Druhou, neoddělitelnou součástí jsou ovšem samotné dámy na úklid. „Už od pohovoru mi byl sympatický lidský a přátelský přístup, kterým mě LidskáSíla mile překvapila. Nejsem anonymní spolupracovník, jeden z mnoha zaměstnanců, ale cítím, že jsem součástí týmu. Díky jejich kvalitní podpoře se mohu soustředit na svoji práci. Spokojená jsem pak já, zákazník i kolegové z LidskéSíly,“ vysvětluje jedna z dam na úklid Justýna Baranovičová.

Další dámy si například chválí flexibilní přístup k časovým možnostem, rychlou komunikace či to, na co se často zapomíná – poděkování a pochvalu za dobře odvedenou práci. Právě lidskost a podpora profesionality jsou podle zakladatelů společnosti velmi důležitými podněty pro kvalitní úklid. „Pokud se naše dámy cítí jako profesionálky ve svém oboru a nikoli jako někdo méněcenný, můžeme od nich očekávat stejný přístup. Práci odvedou dobře, rychle, svědomitě. Pokud však nenabídnete nic z toho a navíc ani dobrý plat, nemůžete čekat zázraky,“ dodává závěrem Michaela Somolová.

Hrubá měsíční mzda - Uklízeči

Nejvyšší mzda v Kč Nejnižší mzda v Kč
Jihočeský kraj 13303 Moravskoslezský kraj 10320

Zdroj: ISPV

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Články

Zdroj: AdobeStock – Asd

Nový stavební zákon: Kdo může provádět stavbu a jak na kolaudaci stavby?

Stavbu vám stavební úřad povolil a čeká vás samotné provedení stavby a její kolaudace. Čtěte, jak celý proces probíhá podle zákona č. 283/2021 Sb. Stavbu zpravidla může provádět jen stavební podnikatel, tj. osoba oprávněná k provádění stavebních nebo montážních prací podle živnostenského…

Foto: Jeroen Musch

Ubytování jako v ptačí budce. Chata na nožičkách vás přenese do korun stromů

Můžete je milovat, můžete je nesnášet. Ale to je asi tak všechno, co se s tím dá dělat. Architekti z celého světa je zjevně budou stavět dál. Chaty, přenesené do výšek korun stromů a usazené na chůdách, se totiž líbí. Aktuální nizozemský projekt tu myšlenku ptačí budky ještě posiluje designem.

Foto: Lina Németh

Dřevostavba dýchá s okolní přírodou. Rodinný dům na Benešovsku zapadá do krajiny

Benešovsko je oblíbenou středočeskou destinací s krásnou přírodou a malebnými vesnicemi obklopenými loukami a lesy, jež svádějí k nostalgii a odpočinku. Patří bezesporu i k vyhledávaným lokalitám pro stavbu rodinných domů. Nahlédněme do zajímavě řešené dřevostavby, která daný klid…