REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

48 % lidí nezná pojem pasivní dům. O víkendu se do nich můžou zdarma podívat

Investice do bydlení je pro většinu lidí největší v životě, přesto se o ní spousta investorů rozhoduje na základě neúplných, zkreslených nebo protichůdných informací. Vyplývá to z výzkumu, který pro Centrum pasivního domu zpracovala agentura SC&C. Podle něj 48 % dotazovaných netuší, co je to pasivní dům, jeden ze základních modelů energeticky úsporného bydlení.
Pasivní dům

Napravit to mohou už tento víkend, kdy probíhají mezinárodní Dny pasivních domů. 13. až 15. listopadu 2015 bude po celé České republice otevřena bezmála stovka objektů, které se pyšní minimálními náklady na vytápění, promyšleným designem a zdravým vnitřním prostředím.

"Principy pasivního domu jsou v Česku známé už přes deset let, a přesto je pořád mnozí lidé neznají anebo věří tisíckrát vyvráceným mýtům," komentuje výsledek průzkumu Jan Bárta, ředitel odborné organizace Centrum pasivního domu. Právě proto pořádá akce jako Dny pasivních domů, v rámci nichž mohou zájemci nahlédnout do desítek rodinných i bytových domů, škol a letos i pasivního domu pro seniory a pobavit se s jejich majiteli. "Přímá zkušenost a možnost zeptat se na cokoli pomáhají rozptýlit obavy nejefektivněji," dodává Bárta.

Z výzkumu, který si nechal u agentury SC&C zpracovat, vyplývá, že lidé mají zájem o vlastnosti, kterými pasivní domy disponují. "Investoři deklarují touhu po kvalitním, zdravém i úsporném bydlení. Jenže omezené finanční možnosti a nutnost řešit nové bydlení rychle je často vedou ke kompromisům," komentuje výsledky výzkumu Jana Hamanová, ředitelka výzkumu SC&C.

Pasivní dům je přitom dům, opírající se o kvalitní a úspornou obálku, která omezí účet na vytápění na několik tisíc korun ročně. Oproti neodborně zatepleným stavbám se navíc přímo v návrhu počítá se systémem řízeného větrání, které uživatelům zajišťuje vždy čerstvý vzduch. Stejné základní principy ale neznamenají jednotvárnost a strohost.

To má letos v rámci Dnů pasivních domů dokumentovat 87 otevřených domů po celé České republice. Mezi objekty, které bude možné navštívit, jsou i pasivní dům pro seniory v Modřicích u Brna nebo pasivní základní umělecká škola v Holicích na Pardubicku, která získala speciální ocenění na soutěži Stavba roku.

Pasivní domy se od 13. do 15. listopadu neotevřou jen v Česku. Návštěvníci přivítají majitelé domů nejen v Německu, odkud koncept vzešel, ale také v Rakousku, Belgii, Velké Británii nebo dokonce v Číně, Jižní Koreji či Indonésii.

Bližší informace o otevřených pasivních domech a doprovodném programu celé akce najdete na webu CPD.

Sdílet / hodnotit tento článek

Nejnovější redakční zprávy

Ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia, kyo

Investice do úspor energie loni vzrostly desetkrát na 1,96 mld. Kč

Investice do projektů energetických úspor loni v Česku meziročně vzrostly skoro desetkrát na 1,96 miliardy korun. Týkaly se 16 projektů, které energetické firmy realizovaly na budovách veřejných institucí, případně průmyslových firem. Informovala o tom Asociace poskytovatelů energetických služeb (APES). Dosud jde o…

Byty, ilustrační obrázek, zdroj: fotolia, jamrooferpix

Ombudsman: Byty zkolaudované k bydlení nelze využívat pro krátkodobou rekreaci

Byty zkolaudované k trvalému bydlení nelze podle veřejného ochránce práv Stanislava Křečka využívat pro krátkodobé ubytovací služby. Považuje to za obcházení stavebního zákona. Majitelé by takové byty měli nechat rekolaudovat. Ombudsman o tom dnes informoval na webu. Zabýval se stížností obyvatele domu, kterému…

Louvre, zdroj: Netfalls - stock.adobe.com

Impozantní skleněná pyramida stojí na nádvoří Louvru již 35 let

Impozantní skleněná pyramida uprostřed Napoleonova nádvoří před Louvrem, která od 29. března 1989 slouží jako hlavní vchod do tohoto nejznámějšího pařížského muzea, patří k symbolům francouzské metropole. Odvážný projekt amerického architekta čínského původu Ieoha Minga Peie prosadil v roce 1983 tehdejší francouzský…

Emise, zdroj: Adobestock

Prezident podepsal odsun termínu vyřazování emisních povolenek o pět měsíců

Firmy budou moci vyřazovat emisní povolenky za emise, které vypustily do ovzduší v předchozím roce, až k 30. září. Dosud tak musely učinit k 30. dubnu. Pětiměsíční odklad prezident Petr Pavel podepsal. Odklad se vztahuje také na termín, dokdy musí firmy příslušné množství povolenek nakoupit. Budou tak moci jejich…

Cihly - ilustrační obrázek, zdroj: pterwort, fotolia

Poptávka po cihlách roste, prodejci se předzásobují ze strachu z výpadků dodávek

Poptávka po zdicích a dalších stavebních materiálech začíná opět růst. Na začátek jarní stavební sezony mají prodejci ve skladech dostatek cihel, se zvyšující se poptávkou ale budou muset zásoby doplňovat. ČTK to sdělili největší čeští prodejci stavebnin DEK a Pro-Doma. Jedním z důvodů, proč se chtějí prodejci…

Veřejné osvětlení, zdroj fotolia, sema_srinouljan

O dotaci na výměnu osvětlení si zažádalo 700 obcí

O dotaci na rekonstrukci veřejného osvětlení zprostředkovávanou ministerstvem průmyslu a obchodu (MPO) si zažádalo 700 obcí. Z vyčleněné částky 2,52 miliardy korun se vyčerpalo 1,78 miliardy korun. Výzva k čerpání dotací určená na opravu lampových stožárů, instalaci LED svítidel a další opatření k úspoře energie za…

OD Kotva [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)]

Obchodní dům Kotva dnes uzavřela rekonstrukce, potrvá dva roky

Obchodní dům Kotva v Praze 1 ode dneška uzavřela rekonstrukce. Potrvá dva roky. V nižších patrech vzniknou luxusní obchody a ve vyšších kanceláře. Promění se také okolí Kotvy, například zmizí nynější vstup do potravin. Sedmipodlažní budova s celkovou plochou 28.000 metrů čtverečních byla otevřena v roce 1975.

Libeňský most, archivní záběr, foto: Jakub Kopecký

Zavřenou část Libeňského mostu odborníci doporučili zbourat

Odborníci doporučili zbourat nyní uzavřený tzv. inundační most u pražské Palmovky, který je součástí Libeňského soumostí. Silničáři počkají na platné stavební povolení a pak zahájí demolici mostu. Práce by mohly začít letos v dubnu. Dnes to řekla mluvčí Technické správy komunikací (TSK) Barbora Lišková.

Bytový dům, zdroj: fotolia

Ceny nemovitostí opět na vzestupu. Starší nemovitosti ke konci roku zdražovaly

Průměrná cena staršího bytu v ČR činila ve čtvrtém čtvrtletí minulého roku 87 838 korun za metr čtvereční. Mezičtvrtletně to bylo o pět procent víc a meziročně o sedm procent víc. Cena vzrostla v Česku mezičtvrtletně o osm procent také u rodinných domů, a to na průměrných 55 160 korun za metr čtvereční. O nižší…

REKLAMA