REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Ministerstvo oživuje projekt koncertní síně

Projekt novostavby koncertní síně pro Prahu má své podporovatele na ministerstvu kultury. Patří k nim současný náměstek pro živé umění Miroslav Rovenský (KDU-ČSL). Myšlenku výstavby velké koncertní síně spojuje se záměrem ředitele Národní galerie Jiřího Fajta vybudovat první moderní stavbu pro tuto výstavní a sbírkovou instituci. O projektu se na ministerstvu říká, že je "věcí budoucnosti", po vzoru podobné stavby z 19. století má ale název - Rudolfinum 21. století.
Ministerstvo oživuje projekt koncertní síně

"Bylo by hezké, kdybychom v roce 2018 ke sto letům republiky klepli na základní kámen. Ale to je velmi naivní představa o tom, jak rychle by to šlo projednat na politické úrovni," řekl Rovenský. Kromě politické shody je nutné vědět, zda na takový dům budou mít peníze, dodal.

"Musíme vědět, kde by mohl stát, jaká by měla být kapacita sálu. Ale je legitimní o tom uvažovat," říká s připomínkou, že třeba o nové Pařížské filharmonii se mluvilo od 70. let. Budova od architekta Jeana Nouvela se sálem pro 2400 lidí se otevírala letos v lednu. Nouvel zvítězil v soutěži v roce 2007, ve stejném roce Praha představovala návrh nové Národní knihovny - v Česku projekt skončil fiaskem, ale v Paříži se v roce 2009 začalo stavět.

Rovenský, který sám je hudebník, připomíná, že filharmonie v Paříži měla stát 200 milionů eur a nakonec to bylo 380 milionů eur. "Stavba v Praze nebude stát méně," řekl. V případě Kaplického projektu se mluvilo o dvou miliardách korun, i to tehdy politici zmiňovali jako důvod, proč nestavět - přestože na stavbu byly vyčleněné peníze z dosud fungujícího Programu péče o národní kulturní poklad.

Podoba nové koncertní síně musí vzejít z mezinárodní architektonické soutěže. "Uvažuje se o sále pro 1600 lidí. Měl by mít vynikající akustiku, kterou dnes dělá ve světě jen několik málo firem - musí být předem jasné, že i na tohle budou peníze," řekl Rovenský. Připomněl, že Praze schází i moderní výstavní sál a že NG využívá výhradně historické objekty s jiným původním účelem.

"Nabízí se otázka, jestli místo dvou budov nepostavit "Rudolfinum 21. století", jednu budovu s tím, že v horních patrech bude kunsthaus a v suterénních prostorách koncertní sál," uvedl Rovenský. Podobná stavba by prý navazovala na tradici Rudolfina a mohla by být levnější než dva samostatné objekty.

Na stavbě by měla podle něj participovat Praha, která pro ni musí také vyčlenit prostor ve svém širším centru. Otázka financí se netýká jen postavení budovy, ale i jejího provozu - pařížská filharmonie hospodaří ročně s 30 miliony eur, miliony eur přispívá státem zřizované organizaci i město. Rovenský zmiňuje i možnost zapojení soukromého sektoru, v zahraničí postup běžný.

Ryze koncertní síň se v Praze nepostavila od otevření Obecního domu v roce 1912. V 60. letech se konala architektonická soutěž, dům měl stát na náměstí Republiky místo kasáren. V 90. letech chtěli japonští investoři věnovat nový koncertní sál České filharmonii, také tehdy projekt odmítli politici. V uplynulých letech vzešla iniciativa od lidí z hudební branže, před deseti lety vznikl Spolek pro výstavbu nového koncertního sálu v Praze, jemuž předsedá ředitel Pražského jara Roman Bělor. V roce 2010 vznikl při magistrátu koordinační výbor, vytipoval lokality a podle dostupných informací působí dosud a deklaruje podporu novostavbě.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Nejnovější redakční zprávy

Stavba - zdroj: fotolia

Experti: Užití AI ve stavebnictví je v počátcích, vhodná je pro státní správu

Využívání umělé inteligence (AI) ve stavebnictví je v České republice zatím v počáteční fázi. Kromě užití v jazykových modelech, tedy ve vytváření textů a slov, by technologii bylo možné použít například jako součást robotické výstavby. Největší přínos umělé inteligence ve stavebnictví může být v generativním…

Ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia, kyo

Investice do úspor energie loni vzrostly desetkrát na 1,96 mld. Kč

Investice do projektů energetických úspor loni v Česku meziročně vzrostly skoro desetkrát na 1,96 miliardy korun. Týkaly se 16 projektů, které energetické firmy realizovaly na budovách veřejných institucí, případně průmyslových firem. Informovala o tom Asociace poskytovatelů energetických služeb (APES). Dosud jde o…

Byty, ilustrační obrázek, zdroj: fotolia, jamrooferpix

Ombudsman: Byty zkolaudované k bydlení nelze využívat pro krátkodobou rekreaci

Byty zkolaudované k trvalému bydlení nelze podle veřejného ochránce práv Stanislava Křečka využívat pro krátkodobé ubytovací služby. Považuje to za obcházení stavebního zákona. Majitelé by takové byty měli nechat rekolaudovat. Ombudsman o tom dnes informoval na webu. Zabýval se stížností obyvatele domu, kterému…

Louvre, zdroj: Netfalls - stock.adobe.com

Impozantní skleněná pyramida stojí na nádvoří Louvru již 35 let

Impozantní skleněná pyramida uprostřed Napoleonova nádvoří před Louvrem, která od 29. března 1989 slouží jako hlavní vchod do tohoto nejznámějšího pařížského muzea, patří k symbolům francouzské metropole. Odvážný projekt amerického architekta čínského původu Ieoha Minga Peie prosadil v roce 1983 tehdejší francouzský…

Emise, zdroj: Adobestock

Prezident podepsal odsun termínu vyřazování emisních povolenek o pět měsíců

Firmy budou moci vyřazovat emisní povolenky za emise, které vypustily do ovzduší v předchozím roce, až k 30. září. Dosud tak musely učinit k 30. dubnu. Pětiměsíční odklad prezident Petr Pavel podepsal. Odklad se vztahuje také na termín, dokdy musí firmy příslušné množství povolenek nakoupit. Budou tak moci jejich…

Cihly - ilustrační obrázek, zdroj: pterwort, fotolia

Poptávka po cihlách roste, prodejci se předzásobují ze strachu z výpadků dodávek

Poptávka po zdicích a dalších stavebních materiálech začíná opět růst. Na začátek jarní stavební sezony mají prodejci ve skladech dostatek cihel, se zvyšující se poptávkou ale budou muset zásoby doplňovat. ČTK to sdělili největší čeští prodejci stavebnin DEK a Pro-Doma. Jedním z důvodů, proč se chtějí prodejci…

Veřejné osvětlení, zdroj fotolia, sema_srinouljan

O dotaci na výměnu osvětlení si zažádalo 700 obcí

O dotaci na rekonstrukci veřejného osvětlení zprostředkovávanou ministerstvem průmyslu a obchodu (MPO) si zažádalo 700 obcí. Z vyčleněné částky 2,52 miliardy korun se vyčerpalo 1,78 miliardy korun. Výzva k čerpání dotací určená na opravu lampových stožárů, instalaci LED svítidel a další opatření k úspoře energie za…

OD Kotva [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)]

Obchodní dům Kotva dnes uzavřela rekonstrukce, potrvá dva roky

Obchodní dům Kotva v Praze 1 ode dneška uzavřela rekonstrukce. Potrvá dva roky. V nižších patrech vzniknou luxusní obchody a ve vyšších kanceláře. Promění se také okolí Kotvy, například zmizí nynější vstup do potravin. Sedmipodlažní budova s celkovou plochou 28.000 metrů čtverečních byla otevřena v roce 1975.

Libeňský most, archivní záběr, foto: Jakub Kopecký

Zavřenou část Libeňského mostu odborníci doporučili zbourat

Odborníci doporučili zbourat nyní uzavřený tzv. inundační most u pražské Palmovky, který je součástí Libeňského soumostí. Silničáři počkají na platné stavební povolení a pak zahájí demolici mostu. Práce by mohly začít letos v dubnu. Dnes to řekla mluvčí Technické správy komunikací (TSK) Barbora Lišková.